Artykuły

Zmarł Prof. zw. dr hab. Andrzej Kapiszewski

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci


Prof. zw. dr hab. Andrzeja Kapiszewskiego


wszechstronnie wykształconego uczonego, dyplomaty, wybitnego znawcy problemów Bliskiego i Dalekiego Wschodu i nadzwyczaj serdecznego Człowieka. Zmarł w Krakowie 5 maja 2007 roku.

W pamięci wielu studentów zapisał się on jako pasjonata przedmiotów, które wykładał, dzięki czemu potrafił tą pasją zarazić ich samych. Jako Kierownik Katedry Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ organizował wspólnie ze studentami wiele konferencji naukowych w kraju i zagranicą, jak chociażby ostatnią w Krakowie dniach 27-28 kwietnia br. pod tytułem "Świat arabski w procesie przemian. Zmiany społeczne i kulturowe oraz reformy polityczne".

Znany był jako naukowiec płodny i niezwykle pracowity, wymagający dużo nie tylko od innych, ale przede wszystkim od siebie, a przy tym zawsze traktował swoich studentów z niebywałą cierpliwością i zrozumieniem.

Życzliwie odnosił się również do inicjatyw naukowych, konferencyjnych i kulturalnych podejmowanych przez Kurdyjskie Centrum Informacji i Dokumentacji. Zawsze można było liczyć na Jego pomoc i dobrą radę.

Był to Człowiek, o którym bez wątpienia można powiedzieć, iż był właściwą osobą na właściwym miejscu. Będzie Go nam i środowisku akademickiemu Krakowa bardzo brakowało.

Pogrzeb Prof. Andrzeja Kapiszewskiego obdędzie się w czwartek 10 maja o godz. 9.00 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.


Kurd.pl