Artykuły

Zespół tańca kurdyjskiego na festiwalu tatarskim w Sokółce

W trakcie XI Międzynarodowej Letniej Akademii Wiedzy o Tatarach Polskich w Sokółce wystąpił zespół tańca kurdyjskiego z Krakowa. Impreza, która odbyła się dniach 7-9 sierpnia 2009 roku i wpisała się już w kulturalny krajobraz Podlasia, zorganizowana została przez Podlaski Oddział Związku Tatarów Rzeczypospolitej, Urząd Miejski w Sokółce, Lokalną Grupę Działania Szlak Tatarski oraz Sokólski Ośrodek Kultury. Honorowy patronat nad imprezą objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński.

Program festiwalu obejmował różne wydarzenia naukowe, kulturalne, promocyjne, widowiskowe i rozrywkowe. W piątek odbyła się sesja naukowa i odsłonięcie tablicy pamiątkowej z okazji 330-lecia osadnictwa Tatarów na Podlasiu. Po południu miało miejsce otwarcie wystawy rzeźb pt. „Kobierce modlitewna", koncert zespołów muzycznych, projekcja filmu „Dżingis-Chan", a wieczorem pokaz tańca z ogniami.

Program następnego dni był jeszcze bardziej urozmaicony. Rozpoczął się on kiermaszem rękodzieła ludowego Podlasia i prezentacją kuchni tatarskiej, tureckiej, białoruskiej i litewskiej. W międzyczasie goście z Kurdystanu odwiedzili stary cmentarz muzułmański i meczet w Bohonikach, któremu podarowali Koran wydany w Kurdystanie irackim. Po południ w Sokółce rozpoczęły się pokazy taneczne zespołów mniejszościowych: litewskiego, białoruskiego, bośniackiego, Polskich górali, kurdyjskiego oraz tatarskiego z Litwy i z Baszkirii.

Kurdyjski zespół zaprezentował kilka tańców kurdyjskich charakterystycznych dla trzech regionów Kurdystanu irackiego: Erbilu, Sulejmaniji i Dohuk. Wszystkie te tańce były bardzo żywe i szybko spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony publiczności zgromadzonej na placu miejskim tak, iż po występie na scenie zespół kurdyjski zatańczył wśród widzów, z których część przyłączyła się do tego tańca. Przed występem rozprowadzono wśród obecnych kilkaset folderów o Kurdystanie i Kurdach żyjących w Polsce.

W ostatni dzień festiwalu nad zalewem w Sokółce odbyła się inscenizacja bitwy pod Beresteczkiem (1651), jednej z największych bitew lądowych XVII-wiecznej Europy, w której Kozacy Zaporożcy, pod przywództwem Bohdana Chmielnickiego, wspierani przez Tatarów Krymskich zostali pokonani przez armię polsko-litewską dowodzoną przez króla Jana Kazimierza. Inscenizacja bitwy połączona z pokazem sprawności strzeleckiej i jazdy konnej przyciągnęły setki widzów w słoneczne niedzielne południe. Dzień ten i cały festiwal zakończył się rodzinnym piknikiem w Bohonikach, w czasie którego serwowano tradycyjne tatarskie potrawy oraz przygotowano wiele gier i zabaw.

Tatarzy to grupa etniczna wyznająca islam, która osiedlała się w Polsce już od wieku XVII. Obecnie w Polsce żyje ok. 5000 Tatarów, głównie na północy Polski w takich miejscowościach jak Bohoniki, Kruszyniany i Sokółka a także w Gdańsku, Warszawie i Gorzowie Wielkopolskim.