Artykuły

Zaproszenie na pokaz fimów i dyskusję

Kurdyjskie Centrum Informacji i Dokumentacji

zaprasza na pokaz filmów w ramach OFF Prawa Człowieka w Filmie

16 listopada 2006 o godzinie 17:00

Od 2003 r. Helsińska Fundacja Praw Człowieka we współpracy z różnymi organizacjami pozarządowymi, ośrodkami akademickimi i placówkami kulturalnymi organizuje OBJAZDOWY FESTIWAL FILMOWY PRAWA CZŁOWIEKA W FILMIE. Współorganizatorzy poszczególnych festiwali wybierają filmy z repertuaru Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Warszawie i układają własne programy imprez towarzyszących.

16 listopada o godz. 17:00 w siedzibie KCIiD pokazane zostaną dwa filmy, po których przewidziano dyskusję zaproszonych gości:

1. Pewien kraj, pewien czas, pewien człowiek, reż. Huseyin Karabey, Turcja 2004, 42 min.

Film przedstawia historię jednego z kurdyjskich działaczy związkowych, Necati Aydina, zaginionego w Diyarbakir w 1994 roku podczas represji po zamieszkach z początku lat 90tych. Żona Aydina złożyła skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Wygrała.

2. Kobiety z Góry Ararat, reż. Erwann Briand, Francja 2004, 52 min.

Portret sześcioosobowego oddziału utworzonej w 1996 r. kurdyjskiej kobiecej armii partyzanckiej. W melancholijnie pięknych górskich krajobrazach oglądamy małą wspólnotę młodych kobiet, naturalnych, subtelnych i wykształconych, których los zdaje się być tragicznie przesądzony.

godz. 20.00. PANEL KURDYJSKI

SYTUACJA SPOŁECZNA I POLITYCZNA KURDÓW

W dyskusji wezmą udział:
Dr Ziyad Raoof - dyrektor Kurdyjskiego Centrum Informacji i Dokumentacji, Pełnomocnik Regionalnego Rządu Kurdystanu w Polsce,
Dr Ali Ghafour - w Polsce od lat 70, pracownik Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Olsztynie,
Dr Ireneusz Kamiński - Instytut Nauk Prawnych PAN,
Dr Beata Kowalska - Instytut Socjologii UJ, moderatorka dyskusji.

Kurdyjskie Centrum Informacji i Dokumentacji
Rynek Główny 39/8, III piętro
Kraków