Artykuły

Wystawa "Kurdystan i jego barwy"

04/01/2008   Redakcja

W sobotę 29 marca o godz. 15.00 w siedzibie Kurdyjskiego Centrum Informacji i Dokumentacji przy Rynek główny 39/8 odbył się wernisaż wystawy pt: "Kurdystan i jego barwy" zorganizowanej przez Pełnomocnika Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce Ziyada Raoofa i Kurdyjskie Centrum Informacji i Dokumentacji.
Autorem zdjęć prezentowanych na wystawie jest urodzony w 1974 roku w Kurdystanie irackim kurdyjski fotografik Nimat Shahab. Jest on członkiem Stowarzyszenia Fotografików Kurdystanu, oraz dyrektorem Rezhyar Cultural, Artistic & Publicity Institute działającym w Hawler, a obecnie wykłada również historię polityczną na Uniwersytecie Salahaddin w Hawler/Erbil. Ma za sobą ponad ośmioletnie doświadczenie w profesjonalnej fotografii. Jego zdjęcia regularnie ukazują się w mediach kurdyjskich i zagranicznych jak np.: Xebat, Midia, Ashti (Teheran), Nafal, oraz na stronach internetowych BBC, Kurdistanonline czy Kukfa.

Na wernisaż przybyło ponad 50 gości: naukowców, fotografików, studentów, ludzi biznesu i osoby interesujące się fotografią i Kurdystanem. Nimat Shahab zaprezentował przybyłym 40 zdjęć z Kurdystanu irackiego, wybranych spośród fotografii wykonanych w ciągu ostatnich 3 lat w takich miejscowościach jak: Hawler, Barzan, Akre, Lalisz, Shanadar oraz na terenach graniczących z Iranem. Zdjęcia te mają różnorodną tematykę. I tak przedstawiają one ludzi: kobiety, dzieci i mężczyzn; krajobrazy: góry, doliny, rzeki, przyrodę, oraz architekturę: świątynie, cytadelę w Erbilu, i inne. Każdemu zdjęciu towarzyszy opis, krótki ale niejednokrotnie mocno poetycki, bo jak wiadomo poezja jest silnie zakorzeniona na Bliskim Wschodzie, a w Kurdystanie szczególnie.

Wystawa jest czynna do końca maja. Zapraszamy.