Artykuły

Turecki sąd: Do Ocalana nie można się zwracać "Mister"

08/03/2007  Reuters

Diyarbakir, Turcja - Przedstawiciele tureckiego sądu poinformowali we wtorek, że kurdyjski polityk został skazany na sześć miesięcy aresztu za mówienie o więzionym liderze kurdyjskich rebeliantów Abdullahu Ocalanie w formie "Mr Ocalan".
Sąd wskazał, że użycie formy "Mister" implikuje respekt wobec Ocalana uważanego za głównego organizatora trwającej dekady separatystycznej rewolty na kurdyjskich obszarach południowo-wschodniej części kraju.

Jest to już drugi wyrok w sprawie Ahmeta Turka, lidera prokurdyjskiej Partii Społeczeństwa Demokratycznego (DTP). Turk apeluje obecnie przeciwko karze 18-miesięcznego więzienia, nałożonej na niego za wychwalanie Ocalana.

Sąd w Diyarbakir, największym mieście południowo-wschodniej części kraju argumentował, że Turk jako lider partii posiada wpływ na opinię publiczną.

Główny oskarżyciel Diyarbakir domagał się skazania Turka na okres dwóch lat więzienia.

W zakończonej w zeszłym tygodniu rozprawie Turk i jego zastępca Aysel Tugluk zostali skazani na 18 miesięcy więzienia za rozprowadzanie ulotek DTP w języku kurdyjskim. Tymczasem tureckie prawo pozwala na dystrybucję politycznej literatury tylko w języku tureckim.

DTP prowadzi kampanię na rzecz szerszych praw kulturowych i politycznych dla Kurdów, którzy w liczbie ok. 12-15 mln zamieszkują Turcję. Tureccy nacjonaliści twierdzą, że DTP jest tubą PKK i powinna zostać zdelegalizowana, podobnie jak jej prokurdyjskie poprzedniczki.

Ankara uznaje Ocalana i zakazaną Partię Pracujących Kurdystanu odpowiedzialnymi za śmierć ponad 30 tys. ludzi odkąd grupa ta wszczęła zbrojne powstanie przeciwko państwu tureckiemu w 1984 roku.

Ocalan, pojmany na początku 1999 roku, odsiaduje wyrok dożywocia w izolacji na wyspie niedaleko Istambułu. W poniedziałek rząd poinformował, że zespół lekarzy przeprowadza badania medyczne Ocalana, aby zweryfikować twierdzenia jego prawników o tym, że jest on otruwany.


Artykuły publikowane na stronie niekoniecznie odzwierciedlają oficjalne stanowisko KCIiD.