Artykuły

Turcja dopuszczona do zasobów ropy w Regionie Kurdystanu


18/05/2006   KL; źródło: krg.org, kurdmedia.com

Przedsiębiorstwo naftowe joint-venture z Turcji i Szwajcarii rozpoczęło w tym tygodniu prace nad wydobywaniem ropy naftowej w północnym Iraku w Taq Taq, niedaleko Kojsindżak - na wschód od Erbilu i 60 km od Kirkuku.
Oficjalna ceremonia inaugurująca wiercenia na polach Taq Taq odbyła się w niedzielę z udziałem premiera KRG Nechirvana Barzaniego, wicepremiera KRG Omer Fattaha, przedstawicieli kompanii i innych dostojnych gości.

Genel Elektrik (/Energy), zarejestrowana w Turcji, jest stosunkowo nową firmą w branży energetycznej. Większościowym akcjonariuszem tej spółki jest Cukurova Holdings Group.

Po porozumieniu z regionalnym rządem Kurdystanu i rządem centralnym w Bagdadzie, Genel Elektrik ogłosiło, że początkowo planuje wydobywanie ropy z trzech szybów na terenie Taq Taq.

Genel Elektrik to jedna z setek firm tureckich działających w Autonomicznym Regionie Kurdystanu. Według raportu Anatolia News Agency w Izbie Handlowej w Erbilu zarejestrowanych jest 314 biznesmenów z Turcji z łącznym kapitałem sięgającym 1,5 mld dol.

Dopuszczenie tureckiej firmy do najważniejszego etapu produkcji paliwa w irackim Kurdystanie może być odbierane jako odważny gest władz w Erbilu, który wychodzi naprzeciw niepokojom Ankary wywołanych perspektywą gospodarczego boomu, a przez to i wzrostu politycznego znaczenia, jakie mógłby temu regionowi zapewnić eksport bogatych zasobów ropy naftowej.