Artykuły

Turcja bombarduje kurdyjskich rebeliantów w irackim Kurdystanie

10/24/2007   za: kurdistanobserver.com

Jednostki tureckiej armii przekroczyły granicę z Irakiem w trakcie specjalnej operacji przeciwko kurdyjskim milicjom, podały w środę lokalne gazety.
Yeni Safak podaje, że tureccy komandosi wspierani przez helikoptery ścigały bojowników z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), a bombowce F-16 i artyleria ostrzeliwały bazy partyzantów 50 km w głąb irackiego terytorium.

Zaman, trzecia największa turecka gazeta, donosi, że tureckie siły zbrojne wzmogły bombardowanie irackiej granicy jako część operacji rozpoczętej w odwecie za niedzielny atak, w którym zginęło 12 żołnierzy tureckich, a 16 zostało rannych.

Gazeta cytuje rzecznika rządu, który powiedział, że Ameryka została poinformowana o rozpoczęciu operacji nadgranicznej, chociaż tureckie wojsko nie potwierdziło doniesień mediów.

Tymczasem turecki minister spraw zagranicznych Ali Babacan poinformował na spotkaniu w Bagdadzie z przywódcami Iraku, że nie zgadza się na zawieszenie broni z kurdyjskimi rebeliantami, jakie zaproponowali członkowie PKK.

Turecki parlament w zeszłą środę na prośbę tureckiego rządu usankcjonował militarną operację nadgraniczną przeciwko PKK, posiadającym bazy w północnym Iraku. PKK podało, że obecnie przetrzymuje kilku tureckich zakładników.

Tureckie wojsko poinformowało w poniedziałek, że ośmiu żołnierzy tureckich zaginęło w efekcie starcia z rebeliantami kurdyjskimi na granicy irackiej w ostatnią niedzielę, zaś 34 Kurdów i co najmniej 12 tureckich wojskowych poniosło śmierć.