Artykuły

Turcja blokuje kurdyjskie media

17/01/2007  za: KurdishMedia.com, TurkishDailyNews.com

Jak podały kurdyjskie media (Kurdishmedia.com) Turcja wprowadziła blokadę kurdyjskich stron internetowych. Na liście zakazanych serwisów znalazły się 24 strony WWW między innymi kurdishmedia.com, interkurd.com. Blokadzie podlega nawet hasło Kurdystan w popularnej internetowej encyklopedii Wikipedia. W zamian na stronach pojawia się informacja "Bu Sayfa Yasak Siteler Listesinde Kayitli ve Bloklandi", co oznacza: "strona znajduje się na liście stron zabronionych i została zablokowana".
Właściciele kafejek internetowych w grudniu 2003 roku zostali zobowiązani do zainstalowania filtrów w celu ograniczenia dostępu do informacji promujących treści pornograficzne, hazard i separatyzm polityczny.

Wyżej wspomniana blokada i jej powszechne wprowadzenie mają prawdopodobnie związek z przyjętym niedawno przez tureckie władze nowym programem wymierzonym przeciwko wszelkiego rodzaju informacji atakującej "państwo tureckie".

Kurdyjskie niezależne media, a przede wszystkim niezależne strony internetowe były oknem na świat dla Kurdów mieszkających w tureckim Kurdystanie. Są źródłem wolnego słowa i otwartości myśli, a także swojego rodzaju podręcznikiem do nauki własnej historii, kultury i języka.

Postawa Turcji dowodzi łamania praw człowieka, jest bowiem poważnym ograniczeniem wolności słowa i dostępu do informacji. Działanie takie powinno spotkać się z ostrą krytyką ze strony władz unijnych i europejskiej opinii publicznej.