Artykuły

Trzeci obóz naukowy studentów etnologii w Kurdyjskim Centrum Informacji i Dokumentacji w Krakowie

08/04/2008  Redakcja
W dniach 21-25 lipca 2008 odbył się III Obóz naukowy studentów I roku etnologii Uniwersytetu Śląskiego oddziału w Cieszynie organizowany przez dr Macieja Kurcza we współpracy z Kurdyjskim Centrum Informacji i Dokumentacji z siedzibą w Krakowie przy Rynku Głównym 39/8. Celem obozu było przybliżenie sytuacji politycznej i kultury Kurdystanu oraz poznanie życia codziennego jego mieszkańców. Referaty wygłosili specjalnie zaproszeni na tę okazję goście, Musa Czachorowski, członek Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego RP - "Tatarzy Polscy wczoraj i dziś. Przemiany tożsamości." ukazujący analogię sytuacji politycznej Kurdów i Tatarów oraz Joanna Bocheńska, doktorantka w Instytucie Filologii Orientalnej Uniwersytetu Jagiellońskiego - "Islam w literaturze kurdyjskiej". Z kolei o religii w Kurdystanie opowiedział zebranym Karim Abdulkarim.

Oprócz tego na studentów czekały projekcje filmów i prezentacje multimedialne o Kurdystanie, wystawa fotografii Nimata Shahaba pt. "Kurdystan i jego barwy" oraz spotkania z mieszkającymi w Polsce Kurdami, Ziyadem Raoofem, Pełnomocnikiem Rządu Regionalnego Kurdystanu oraz studentami z Kurdystanu irackiego, uczestnikami programu współpracy i wymiany naukowej pomiędzy krakowskim Uniwersytetem Jagiellońskim, a irackimi uczelniami w Salahaddin, Suleimaniji oraz Dohuk. Z dwoma pierwszymi uczelniami podobną umowę podpisał Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Obóz był trzecim tego rodzaju spotkaniem w Kurdyjskim Centrum. W poprzednich latach byłe one organizowane również pod kierunkiem dr Kurcza i adresowane dla studentów etnologii Uniwersytetu Śląskiego. Cykliczność obozu dowodzi, że znacznie wzrasta zainteresowanie wśród studentów i środowiska naukowego w Polsce kwestią kurdyjską.