Artykuły

Tariq Aziz obwinia Iran za zagazowanie Kurdów

07/03/2007  za: kurdishmedia.com

Tariq Aziz, były wicepremier Iraku, powiedział w sądzie, że to Iran, a nie Irak ponosi winę za gazowy atak w 1988 roku, który zabił tysiące Kurdów.
Aziz, którego zdrowie - jak przekonują jego prawnicy - znacznie się pogorszyło wskutek oczekiwania na rozprawę sądową w amerykańskim więzieniu wojskowym w Bagdadzie, zeznawał jako świadek obrony w sprawie Anfal.

Kuzyn Saddama, Ali Hassan al-Madżid, znany jaki "Chemiczny Ali", i pięciu innych byłych wyższych członków partii Baas jest sądzonych za udział w kampanii wojskowej w 1988 roku, która zdaniem prokuratorów doprowadziła do śmierci nawet 180 tys. ludzi, z czego wielu padło ofiarą ataków gazowych.

"Chemiczna broń użyta w owym czasie, powodując śmierć tysiące ludzi, została skonstruowana z gazu cyjanowego, a nie musztardowego. W tym czasie Iran posiadał taki gaz, a nie Irak." - zeznał Aziz.

Oskarżyciele w procesie sygnalizują, że Tariq Aziz prawdopodobnie będzie również odpowiadał przed sądem w związku z jego rolą w tłumieniu powstania szyitów po wojnie w Zatoce w 1991.