Artykuły

Szwedzki MSZ zmienia stanowisko w sprawie podróżowania do Autonomicznego Regionu Kurdystanu

Szwedzkie Ministerstwo Spraw Zagranicznych skreśliło Autonomiczny Region Kurdystanu w Iraku z listy miejsc niebezpiecznych dla podróżujących.
Sztokholm, 21 kwietnia 2006 (krg.org)

Pełnomocnictwo Rządu Regionalnego Kurdystanu w Krajach Skandynawskich z zadowoleniem przyjęło decyzję szwedzkiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które zdjęło Autonomiczny Region Kurdystanu w Iraku z listy miejsc niebezpiecznych dla podróżujących.

Uprzednio szwedzki MSZ odradzał swoim obywatelom podróżowanie do wszystkich regionów Iraku z powodu wysokiego zagrożenia. W ostatnim, zrewidowanym oświadczeniu z 18 kwietnia, Ministerstwo stwierdza: "MSZ odradza podróżowanie do wszystkich regionów Iraku, za wyjątkiem 3 województw: Dohuk, Erbil i Sulejmanija w północnym Iraku".

W odpowiedzi na tą decyzję, Pełnomocnik KRG w Skandynawii, Taha Barwary powiedział "Uważam, że zmiana stanowiska szwedzkiego MSZ odnośnie podróżowania w Iraku to bardzo dobra widomość. KRG w Skandynawii starało się długo, by oficjalne porady dla szwedzkich obywateli odzwierciedlały rzeczywistą sytuację w różnych regionach Iraku. To pozytywny sygnał wysłany ze Szwecji. Kurdystan był i pozostaje wysoce bezpiecznym miejscem dla zagranicznych gości, takich jak dyplomaci czy przedsiębiorcy".

Skandynawski oddział KRG wyraża nadzieję, że zmieniony poradnik dla podróżujących przyczyni się do rozwoju dobrze zapowiadającej się współpracy między Szwecją a Regionem Kurdystanu i nie tylko w relacjach biznesowych.

Pan Barwary dodał "Mam nadzieję, że ministerstwa zagraniczne innych krajów dołączą do tej inicjatywy i oficjalnie uznają wysoki poziom bezpieczeństwa w Kurdystanie".