Artykuły

Spotkanie ze studentami UJ i AP w siedzibie KCIiD

04/28/2008   redakcja

We wtorek 22 kwietnia 2008 w siedzibie Kurdyjskiego Centrum Informacji i Dokumentacji odbyło się spotkanie ze studentami Uniwersytetu Jagiellońskiego z Katedry Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Na spotkanie do Centrum przyprowadził ok. 20. swoich studentów dr Maciej Kurcz, który już niejednokrotnie organizował tutaj studenckie spotkania. Centrum ze swojej strony przygotowało oprawę informacyjną. Centrum, na czele ze swym dyrektorem Ziyadem Raoofem, zawsze chętnie przyjmuje gości, którzy chcą się dowiedzieć czegoś o jego działalności czy o samych Kurdach i Kurdystanie. Taka jest generalnie istota jego działalności.
Celem spotkania było zapoznanie się z działalnością KCIiD, ale studenci mogli też pytać o dowolne kwestie związane z narodem kurdyjskim i Kurdystanem. O działalności KCIiD opowiedzieli przybyłym mgr Krzysztof Lalik i mgr Joanna Bocheńska. Skupili się oni nie tyle na dokładnym omawianiu imprez dotychczas organizowanych przez KCIiD, co bardziej na możliwościach, jakie daje ono studentom w zakresie poszerzania ich wiedzy naukowej o Kurdach i Kurdystanie. W tym względzie pomocne dla studentów mogą być książki i czasopisma gromadzone w bibliotece KCIiD. Oprócz tego Centrum oferuje od 2005 bezpłatną naukę języka kurdyjskiego dla wszystkich zainteresowanych oraz materiały do tej nauki: drukowane i multimedialne jak np. filmy po kurdyjsku.

Następnie Kurd Hevidar Mustafa Taha, doktorant UJ, zaprezentował pokaz zdjęć z Kurdystanu zatytułowany "Kurdistan Today". Opatrzył go własnym komentarzem na temat niedawnej historii Kurdów z Iraku, ich obecnej sytuacji politycznej, gospodarczej i edukacyjnej, a także o ich przychylnym stosunku o innych mniejszości narodowych i religijnych żyjących w Kurdystanie irackim.

Kolejną prezentacją był krótki film z serii "Pokoleniu UE", nakręcony w 2007 roku przez Telewizję Kraków, którego bohaterem w jednym z odcinków był Karim Abdulkarim, również doktoryzujący się na UJ. Opowiadał on w nim o swoich wrażeniach z pobytu w Polsce i ciepłym przyjęciu, jakiego doznał jako obcokrajowiec ze strony Polaków. Później był czas na swobodną dyskusję, w czasie której studenci pytali m.in. o obecną sytuację polityczną i społeczną w tym szczególnie o status mniejszości religijnych i etnicznych w Kurdystanie irackim. Pod koniec goście zapoznali się ze zdjęciami kurdyjskiego fotografika Nimat Shahaba z wystawy zatytułowanej "Kurdystan i jego barwy", która jest czynna w siedzibie KCIiD do końca maja.

Od zwiedzenia tej wystawy rozpoczęła się z kolei drugie spotkanie ze studentami 24 kwietnia, tym razem ze studentkami z Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Jako, że było to bodaj pierwsze zetknięcie się tych studentek z fotografiami z Kurdystanu, prezentacja ta wymagała uzupełnienia o komentarz wygłoszony przez Krzysztofa Lalika, Farhanga Muhammada, Hana Raoof i Karim Abdulkarima. Następnie opowiadali oni o sytuacji kobiety w islamie, w szczególności kobiety kurdyjskiej, a więc o pozycji kobiety muzułmańskiej w społeczeństwie kurdyjskim, o różnicach w traktowaniu kobiety i kobiecości oraz seksualności przez muzułmanów i ludzi Zachodu. W takiej tematyce zazwyczaj nie brak pytań ze strony młodzieży, i tak było tym razem. Polskie studentki interesował m.in. status kobiety w małżeństwie, w którym mąż ma jedną żonę lub kilka, obowiązek noszenia chust przez panny i mężatki, a także opinia Kurdów o … Polkach.

Wszystkich zainteresowanych organizowaniem podobnych spotkań - wykładowców, studentów etc. serdecznie zapraszamy do Kurdyjskiego Centrum Informacji i Dokumentacji, zapewniając o naszej gotowości pomocy w ich realizacji. Kontakt: 012 422 88 22, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..