Artykuły

Spotkanie z dr Marią Giedz

Kurdyjskie Centrum Informacji i Dokumentacji i  Kurdystan bez miejsca na mapie Pracownia Studiów Kurdyjskich IFO UJ

zapraszają na spotkanie z Dr Marią Giedz

Kurdystan syryjski i zamieszkujący go Kurdowie

oraz

promocję książki jej autorstwa zatytułowanej:

"Kurdystan bez miejsca na mapie"


w ramach cyklu spotkań Szewbuherk - wieczory z kulturą kurdyjską, które odbędzie się w czwartek 22 kwietnia o godz. 16.30 w siedzibie Kurdyjskiego Centrum Informacji i Dokumentacji, Rynek Główny 39/8

Dr Maria Giedz jest dziennikarzem, doktorem politologii i nauczycielem akademickim. Jej pasją są podróże, przewędrowała przez kilka kontynentów, ale Kurdystan zafascynował ją najbardziej. Po raz pierwszy zetknęła się z Kurdami i problemem kurdyjskim podczas wojny w Iraku w 1991 r.

Kurdystan - Bez miejsca na mapie jest książką popularno-naukową połączoną z reportażem, prezentującą etniczne tereny, które od tysiącleci zamieszkują Kurdowie. Ukazuje jeden z największych narodów na świecie bez własnego państwa. Jest to historia 45 milionowej społeczności, żyjącej pod zaborami w czterech krajach (Irak, Iran, Syria, Turcja), a także na emigracji, między innymi w Polsce. Opowiada o życiu codziennym, o radościach i o tragediach, wojnach, o religiach, zwyczajach, kulturze, a także o niezwykle szybko rozwijającej się gospodarce w maleńkiej kurdyjskiej autonomii na terenie północnego Iraku. Książka dotyczy narodu, który dzielnie broni swojej tożsamości, który jest niezwykle gościnny, ale też twardy i honorowy.