Artykuły

Sporne ministerstwa w irackim rządzie mają już stałych szefów

za: www.krg.org (update)

Iracki parlament zaaprobował w dniu 8 czerwca kandydatów na kluczowe stanowiska ministerialne, przedstawionych mu przez premiera Nuri al-Malikiego.
Nowymi nominowanymi są: szyita Dżawad Bulani na stanowisku ministra spraw wewnętrznych, arabski sunnita Abdul Qadir Obeidi na stanowisku ministra obrony i szyita Shirwan Waili - minister bezpieczeństwa narodowego.

Te trzy ministerstwa pozostawały obsadzone tymczasowo od ostatnich trzech tygodni, ponieważ główne partie sunnickich Arabów i Kurdów nie mogły się wtedy porozumieć w tej sprawie ze Zjednoczonym Sojuszem Irackim, największą partią w obecnym parlamencie

Po sześciomiesięcznych staraniach od wyborów parlamentarnych w grudniu 2005 roku Irak ma więc wreszcie stały rząd w komplecie.

Bulani do roku 1999 był inżynierem w siłach powietrznych Iraku. W politykę zaangażował się po obaleniu Husajna. W 2004 roku był członkiem tymczasowej Rady Zarządzającej. Jego kandydaturę wysunął Zjednoczony Sojusz Iracki. Jego atutem jest to, że w przeciwieństwie do swego poprzednika, Bayana Dżabra, nie ma powiązań z milicją szyicką.

Gen. Obeidi ujawnił, że był generałem w armii irackiej za czasów reżimu Husajna, ale po swoim sprzeciwie wobec inwazji na Kuwejt w 1990 roku został zdegradowany z grona dowódców. W 1992 roku zmuszono go do przejścia na emeryturę, a dwa lata później - aresztowano. Sąd wojskowy zarządził wtedy konfiskatę znacznej części jego majątku.

Gen. Obeidi podkreślił, że nie jest związany z żadną frakcją polityczną w Iraku.


W rządzie premiera Nuri al-Malikiego znajduje się w sumie ośmiu kurdyjskich ministrów. Są to: Barham Salih – wicepremier, Hosziar Zebari – minister spraw zagranicznych, Fawzi Hariri – minister przemysłu, Bajan Dazji – minister mieszkalnictwa i budownictwa, Narmin Othman – minister środowiska, Raszid Latif – minister zasobów wodnych i Assad Kamal Muhammad – minister kultury, oraz Ali Muhammad Ahmed jako jeden z trzech ministrów stanu.