Artykuły

Saddam Husajn odpowie za ludobojstwo Kurdów

29/06/2006  za: www.krg.org;  KL

21 sierpnia tego roku rozpocznie się drugi proces sądowy byłego irackiego dyktatora Saddama Husajna, tym razem z oskarżeniem o ludobójstwo Kurdów w trakcie zbrojnej kampanii Anfal prowadzonej w latach 1987-88, oznajmił we wtorek Wysoki Trybunał Iracki.
Wraz z Saddamem przed sądem stanie sześciu jego współpracowników - w tym Ali Hassan al-Madżid, dawny iracki generał znany jako "Chemiczny Ali", który wydał rozkaz użycia gazów trujących w marcu 1988 roku w ataku na kurdyjskie miasto Halabdży, powodując śmierć ok. 5 tys cywilów, głównie kobiet i dzieci. Sprawa Halabdży ma być jednak rozpatrywana oddzielnie od sprawy Anfal.

Ocenia się, że w wyniku kampanii Anfal życie straciło od 50 tys. do 200 tys. osób, a dziesiątki tysięcy było aresztowanych, deportowanych i torturowanych. Zniszczonych zostało ponad 2 tys. wiosek w irackim Kurdystanie.

Obecnie Husajn i siedmiu współoskarżonych odpowiadają za masakrę w 1982 roku 148 szyickich mieszkańców wioski Dudżail, którą zorganizowali w akcie zemsty za próbę zamachu na życie dyktatora, jakiej dopuścić się miało kilku Irakijczyków właśnie z Dudżail. Ostatnie mowy obrońców wyznaczono na dzień 10 lipca, a ogłoszenie wyroku jest spodziewane we wrześniu. Prokurator żąda dla Husajna i co najmniej dwóch innych oskarżonych kary śmierci.

Prezydent Iraku Dżalal Talabani powiedział, że Saddam Husajn będzie sądzony za wszystkie swoje domniemane przestępstwa zanim jakikolwiek wyrok zostanie na nim wykonany. W kwietniu zeszłego roku Talabani oświadczył, że sam nie podpisze wyroku śmierci na Husajna, bo z zasady jest przeciwny karze śmierci, ale zastrzegł też, że nie będzie się przeciwstawiał takiemu orzeczeniu sądu. Wówczas mogliby je zatwierdzić zastępcy prezydenta.


Artykuły publikowane na stronie niekoniecznie odzwierciedlają oficjalne stanowisko KCIiD.