Artykuły

Republika Czeska otworzyła biuro współpracy handlowej w Erbilu

Rząd Republiki Czeskiej otworzył w Erbilu Biuro Współpracy ds. Handlu i Przemysłu.

 

Falah Mustafa Bakir;  krg.orgErbil, Kurdystan - Irak. Rząd Republiki Czeskiej otworzył w Erbilu Biuro Współpracy ds. Handlu i Przemysłu, aby promować działalność gospodarczą pomiędzy Autonomicznym Regionem Kurdystanu (ARK) a Republiką Czeską.

 

Ceremonii otwarcia, która odbyła się 1 maja, dokonali ze strony władz Czech wiceminister spraw zagranicznych Jaroslav Bašta i ambasador Petr Voznica, a ze strony Regionu Kurdystanu przedstawiciel prezydenta Massuda Barzaniego - dr Fuad Hussein, premier rządu Nechirvan Barzani oraz minister spraw wewnętrznych Karim Sindżari.

 

W uroczystości uczestniczyli także minister kultury Sami Shoresh, minister przemysłu i elektryczności Yonan Marqus Hanna, minister regionu Falah Mustafa Bakir i gubernator Erbilu Nawzad Hadi. A ponadto z Czech wiceprezydent Konfederacji Przemysłu Stanislav Kazecky oraz grupa znanych biznesmenów.

 

Wszyscy oni zgodzili się, że otwarcie Biura Współpracy wznosi ważny pomost dla obu rządów i stosunków gospodarczych, i że dzięki tym staraniom powstanie wiele pożytecznych projektów w nadchodzących miesiącach i latach.

 

Jest to pierwsze zagraniczne biuro współpracy uruchomione w Regionie Kurdystanu. Kolejne biura mają powstać już w najbliższych miesiącach.

 

Zgodnie z klauzulami obecnej stałej konstytucji Iraku Rząd Regionalny Kurdystanu planuje otwarcie biur handlowych także na terenie innych krajów.

 

W czasie swojej wizyty w Regionie Kurdystanu delegacja czeska spotkała się również z liderami chrześcijańskimi w Ainkawa i zwiedziła Cytadelę, najstarsze i najsławniejsze miejsce w Erbilu.