Artykuły

Prezydent Barzani przyjął delegację studentów z Polski

05/30/2007  za: Xebat

Wczorajszy numer Xebat, jeden z dwóch najpopularniejszych dzienników wychodzących w irackim Kurdystanie, donosi na pierwszej stronie o spotkaniu delegacji studentów uniwersytetów polskich z prezydentem Regionu Autonomicznego Kurdystanu Masoudem Barzanim.
Prezydent Barzani przyjął delegację studentów, której przewodniczył Adrian Jasik, przewodniczący Samorządu Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, przedwczoraj w poniedziałek w swojej siedzibie w Salahaddin.
Delegacja studentów polskich w składzie Adrian Jasik, Aleksandra Zamojska, Anna Maria Dudzińska, Dariusz Pasternak i Bartosz Piziak przebywała pod koniec maja w irackim Kurdystanie z 10-dniową wizytą na zaproszenie Zrzeszenia Studentów Kurdystanu (Kurdistan Student Union).

W spotkaniu u prezydenta wzięło udział również trzech reprezentantów zarządu Zrzeszenia Studentów Kurdystanu oraz reprezentant KSU w Polsce Karim Abdulkarim, który włożył znaczny wkład w zorganizowanie pobytu gości z Polski w Kurdystanie.

Po serdecznym przywitaniu grupa polskich studentów objaśniła prezydentowi cele swojej podróży do Kurdystanu irackiego czyli: zapoznanie się z warunkami studiowania i możliwościami uniwersytetów w Kurdystanie, zacieśnienie kontaktów między Zrzeszeniem Studentów Polskich a Zrzeszeniem Studentów Kurdystanu, a także zobaczenie na własne oczy jak w tej części kraju funkcjonuje w praktyce demokracja i federacja, jedne z naczelnych idei Konstytucji Iraku.

Prezydent Barzani pochwalił ideę spotkań studentów z Polski i z Kurdystanu mówiąc, że bardzo dobrze byłoby, gdyby relacje między organizacjami studentów polskich i studentów kurdyjskich mogły się rozwijać w kierunku szerszej obustronnej współpracy, a samo Zrzeszenie Studentów Kurdystanu, organizacja stosunkowo młoda, mogłyby przy tym korzystać z długoletniego doświadczenia ZSP.

Polscy studenci podziękowali gospodarzowi spotkania za dostojne przyjęcie w siedzibie Kancelarii Prezydenta Regionu Kurdystanu dodając, że podczas swojego pobytu w Kurdystanie irackim mieli okazję zobaczyć wiele oznak dokonującego się tam rozwoju.


Tłum. Krzysztof Lalik, Dana Rawof