Artykuły

Premier KRG zachęca Amerykanów do inwestowania w Regionie Kurdystanu

za:   www.krg.org, www.kurdmedia.com; KL

16 lipiec, Erbil, Kurdystan, Irak. Premier KRG Nechirvan Barzani przekonywał delegację Kongresu USA, że amerykańscy inwestorzy i przedsiębiorstwa mogą odnieść korzyści z uchwalonego niedawno przez parlament kurdyjski prawa inwestycyjnego.
Podczas gdy wielu kongresmanów przybywa wciąż do Bagdadu i innych części Iraku, w Regionie Kurdystanu była to dopiero druga wizyta delegacji amerykańskiego Kongresu (CODELs). Wśród jej członków byli: Peter Hoekstra z Michigan, Gil Gutknecht z Minnesoty, Mike Rogers z Michigan, Earl Pomeroy z Północnej Dakoty, Christopher Shays z Connecticut, i personel amerykańskiego rządu.

Kongresmani wyrazili swoje zadowolenie i optymizm wobec postępu dokonywanego przez Region Kurdystanu jako modelu dla Iraku w odejściu od brutalnej dyktatorskiej przeszłości w kierunku pokojowej i dobrze prosperującej demokracji reprezentatywnej. Premier Nechirvan Barzani potwierdził politykę swojego rządu na drodze do federalnego, pluralistycznego i demokratycznego Iraku. Przypomniał niedawną wizytę w Kurdystanie premiera Nuri al-Maliki, którego zapewniał o pełnym poparciu dla rządu federalnego i swojej pomocy.

Premier Barzani i wicepremier Omar Fattah wyrazili wdzięczność kongresmanom za poparcie i ochronę Ameryki przez ostatnie 14 lat, co umożliwiło Regionowi Kurdystanu wyjście z groźnego położenia w przeszłości. Premier Barzani podkreślił, że honorem jest walczyć i pracować ramię w ramię z siłami koalicyjnymi, i powiedział, że poświęcenia Ameryki będą najbardziej szanowane, wartościowe i niezapomniane.

Nawiązując do spraw Kirkuku i zasobów naturalnych regionu, premier zaznaczył, że zostaną one uregulowane zgodnie z konstytucją Iraku.

Parlament Regionu Kurdystanu zatwierdził 7 lipca prawo bardzo przyjazne dla zagranicznych inwestorów. Zezwala ono zagranicznym firmom na przejmowanie nawet 100 proc. kapitału lokalnych przedsiębiorstw, podczas gdy do tej pory mogli oni nabyć najwyżej 49 proc. Mają oni otrzymywać 5-letnie zwolnienie z płacenia ceł i 10-letnie z płacenia podatków. Obcokrajowcy mogą również na własność kupować ziemię w RK.