Artykuły

Pierwsza delegacja Kongresu w Kurdystanie

01/06/2006  krg.org

Erbil, Kurdystan-Irak. 30 maja delegacja amerykańskiego Kongresu złożyła wizytę w Regionie Kurdystanu, po raz pierwszy od momentu obalenia reżimu Husajna w kwietniu 2003 roku. Delegację tworzyli zarówno republikanie jak i demokraci z obu izb Kongresu Stanów Zjednoczonych.
W delegacji, której przewodniczyli kongresman Roy Blunt i senator George Allen, uczestniczyli kongresmani Steny Hoyer, James Clyburn, Rodney Frelinghuysen i Sam Grave, którym towarzyszyli pracownicy Kongresu i amerykańskiej ambasady w Bagdadzie.

Roy Bunt powiedział, że sukces Regionu Kurdystanu jest właśnie tym, co przynosi wolność. Wszyscy byli zadowoleni i usatysfakcjonowani z przebiegu wizyty.

Amerykańska delegacja spotkała się z najwyższymi władzami Regionu Kurdystanu: z prezydentem, premierem i przewodniczącym, jak i członkami Zgromadzenia Narodowego Kurdystanu, parlamentu regionalnego.

Massud Barzani, prezydent RK, podziękował delegacji za jej inicjatywę i przybycie, by na własne oczy zobaczyć postęp, jaki dokonuje się w tym rejonie. Na ich ręce złożył również podziękowania za wyzwolenie Iraku spod tyranii i wyraził uznanie dla poświęcenia ponoszonego przez naród amerykański. Poinformował również przybyłych gości o podejmowanych staraniach w ulepszaniu instytucji demokratycznych i pozytywnej roli, jaką Region Kurdystanu odgrywa w bieżącym procesie politycznym i rozwoju Iraku.

Nechirvan Barzani, premier KRG, zaprezentował Region Kurdystanu jako pomyślną historię, która może być dzielona ze wszystkimi Amerykanami. Omówił wysiłki w rozwoju ekonomicznym, łącznie z poparciem KRG dla sektora prywatnego i otwarciem na inwestycje zagraniczne, dla dobrodziejstwa wszystkich. Premier wyraził wdzięczność dla Ameryki, Wielkiej Brytanii i innych członków koalicji za ich stałe poparcie od 1991 roku, bez którego obecny sukces Regionu Kurdystanu nie były możliwy.

Wizyta w stolicy Regionu Kurdystanu Erbilu poprzedziła podróż delegacji do Bagdadu na spotkanie z przedstawicielami władz irackich.