Artykuły

Oświadczenie Rządu Regionalnego Kurdystanu dot. zbrodni w Halabdży, kampanii Anfal i arabizacji

Źródło: krg.org

tłum. Agnieszka Balicka

17 sierpnia 2006, Erbil, Kurdystan - Irak (KRG) - Kurdowie zostali uznani przez społeczność międzynarodową za ofiary zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych przez były rząd iracki, a w szczególności reżim partii Baas kierowanej przez Saddama Husajna.

Począwszy od roku 1970, rząd iracki realizował plan arabizacji czyli czystek etnicznych w Kirkuku, Chanakinie, Sinjar i innych terenach zamieszkanych przez Kurdów, Turkmenów oraz pozostałe mniejszości. Ludność nie-arabska żyjąca w Kirkuku została zmuszona do zmiany narodowości w dokumentach tożsamości na arabską. Ci, którzy odmówili, musieli opuścić swoje domy i ziemie, a ich własność została skonfiskowana i przekazana w ręce ludności arabskiej. Granice ustalono tak, by utrwalić zmiany w etnicznej kompozycji województw. Ten arabizacyjny program czystek etnicznych był kontynuowany do roku 2003.

W roku 1980, rząd Iraku uprowadził grupę 10,000 młodych szyitów kurdyjskich, którzy znikneli bez śladu. Do dzisiaj miejsce ich pobytu nie jest znane i istnieje obawa, że zostali straceni przez rząd iracki. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych były rząd iracki pozbawił obywatelstwa i deportował do Iranu dziesiątki tysięcy Kurdów, których więziono i nad którymi znęcano się. Duża część z nich została zamordowana.

W 1983 roku rząd Iraku uprowadził około 8 000 chłopców i mężczyzn z klanu Barzanich. 22 lata po ich zniknięciu, odkryto iż byli więzieni w obozach koncentracyjnych na południu Iraku, mordowani oraz grzebani w masowych grobach.

Co najmniej 182 000 Kurdów zostało zabitych przez rząd iracki w latach 1970 – 1980, większość z nich w latach między 1987 a 1989 w ludobójczej kampanii, oficjalnie nazywanej Anfal (nazwa pochodzi od korańskiej sury usprawiedliwiającej walkę z niewiernymi). W tej kampanii rząd Iraku uprowadził i w przyspieszonym tempie skazał na śmierć dziesiątki tysięcy cywilów, w tym kobiet i dzieci oraz zniszczył ponad 4,5 tysiąca wiosek.

16 marca 1988 wojska irackie zbombardowały miasto Halabdża z użyciem broni chemicznej i gazów paraliżujących, takich jak gaz musztardowy, sarin i tabun, zabijając w jednej chwili co najmniej pięć tysięcy cywilów, zarówno mężczyzn, jak i kobiety i dzieci. Oprócz tego zbombardowanych zostało wiele wsi w Kurdystanie. Podczas przeprowadzania tej ludobójczej kampanii, rząd iracki zniszczył większość obszarów cywilnej i rolniczej infrastruktury rejonu zamieszkałego przez Kurdów, oraz zrujnował środowisko naturalne Kurdystanu.

Działania byłego rządu Iraku sprawiły, że dla ludności kurdyjskiej codziennością stały się strach, tortury i okrucieństwo.

Dla społeczeństwa Kurdystanu pamięć o cierpieniu jest nadal żywa. Zbrodnie pozostawiły generację kobiet, które utraciły swoich mężów i sierot pozbawionych zarówno rodziców, jak i dalszej rodziny. Działania rządu irackiego poskutkowały chorobami powodowanymi przez wystawienie ludzi na działanie broni chemicznej, niespotykanie wysokim stopniem zachorowań na raka, dużą liczbą wysiedlonych osób oraz rodzin walczących o zwrot swoich domów i ziem. Ciała mężczyzn, kobiet i dzieci ciągle są odnajdowane w masowych grobach. W 2005 roku zespoły medyków sądowych odkryły w nich także szczątki ciał członków klanu Barzanich. Wspomnienie tego straszliwego okresu w historii kurdyjskiej na zawsze pozostanie w pamięci Kurdów.

Wszystkie te działania i zbrodnie zostały zaplanowane i przeprowadzone przez Saddama Husajna oraz jego reżim. Rząd Regionalny Kurdystanu zamierza w sposób legalny, demokratyczny i przejrzysty szukać sprawiedliwości dla jego ofiar. Rząd Regionalny Kurdystanu z zadowoleniem powitał rozpoczęcie procesu Saddama Husajna. Sprawiedliwości powinno stać się zadość.

Rząd Regionalny Kurdystanu domaga się od irackiego rządu rekompensaty dla ofiar zbrodni popełnionych przez reżim Saddama Husajna, jak zapewniono w konstytucji Iraku.

Rząd Regionalny Kurdystanu zobowiązuje władze centralne do spełnienia wszystkich zobowiązań zawartych w Artykule 140 konstytucji Iraku, czyli rozwiązania sprawy Kirkuku i innych arabizowanych obszarów. KRG od początku swojego istnienia stosuje i będzie stosował legalne, demokratyczne i konstytucyjne sposoby szukania sprawiedliwości dla tych, których domy i ziemie zostały skonfiskowane w ramach programu arabizacji.