Artykuły

Orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie PKK

04/03/2008   Joanna Bocheńska,  za: NETKURD

Trybunał Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich (ECJ)/ (Europejski Trybunał Sprawiedliwości) z siedzibą w Luksemburgu ogłosił decyzję w sprawie PKK (Partia Pracujących Kurdystanu), stwierdzając jednoznacznie, że organizacja ta nie powinna znaleźć się na liście organizacji terrorystycznych, a konta jej członków nie mogą zostać zamrożone w europejskich bankach, gdyż jest to sprzeczne z prawem UE.
Przypomnijmy, że sprawa była rozpatrywana od 2002 roku, kiedy to PKK zostało umieszczone na liście organizacji terrorystycznych, a brat osadzonego w tureckim więzieniu wodza partii Abdüllaha Öcalana - Osman Öcalan, przy pomocy prawników skierował sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich.

Orzeczenie to ma istotne znaczenie, gdyż wytrąca władzom tureckim z rąk bardzo ważny argument, używany dotychczas przeciwko Kurdom, których oskarżano o wspieranie "terrorystów" z PKK. Warto przypomnieć, że argument ten służył jako pretekst do inwazji wojskowej na Region Kurdystanu w Iraku (jesień 2007 i zima 2008). Od tej chwili zarówno zbrojne pacyfikacje kurdyjskich miast w Kurdystanie tureckim, dokonywane nieraz przez oddziały policji, żandarmerii, czy wojska, jak i agresja Turcji na terytorium sąsiadów będzie musiała być postrzegana przez państwa europejskie i europejską opinię publiczną w zupełnie inny sposób - na pewno nie jako ciągła rozprawa z terrorystami.