Artykuły

Odkrycie pokaźnych złóż ropy w Regionie Kurdystanu

16/06/2006  Khaled Salih;  www.krg.org

W pobliżu miasta Zacho, w irackim Kurdystanie przy granicy turecko-syryjskiej, dokonano niedawno ważnego odkrycia złóż ropy naftowej.
Dr Ashti A Hawrami, minister zasobów naturalnych w KRG (rząd regionalny Kurdystanu) poinformował 11 czerwca: "Z radością oznajmiam, że duże ilości ropy, ekonomicznie zdatne do odzysku, zostały odkryte po wierceniach badawczych w szybie w strukturze Tawke. Szyb został przetestowany na [wydobycie] 5 tys. baryłek na dzień dobrej jakości ropy."

Odkrycia dokonała norweska spółka naftowa DNO, która rozpoczęła wiercenia na terenie prowincji Dohuk w listopadzie 2005 roku, po zawarciu rok wcześniej umowy o wspólnej produkcji z regionalnym rządem Kurdystanu.

"To jest dobra wiadomość nie tylko dla Regionu Kurdystanu, ale dla całego Iraku" - przekonywał minister Hawrami. "Odkrycie w Tawke jest pierwszym nowym szybem od czasu obalenia Saddama. Przewidujemy uruchomienie produkcji około początku roku 2007, co pozwoli na eksport ropy całkowicie bezpieczną trasą z zupełnie spokojnej części Iraku. Odkrycie Tawke jest pierwszym owocem partnerstwa pomiędzy rządem a międzynarodowymi kompaniami naftowymi w Iraku. To zwiększy całkowitą produkcję i eksport Iraku i w rezultacie wszyscy [na tym] wygrają."

Min. Hawrami dodał: "Dzisiejszy komunikat jest bezpośrednim efektem nowego politycznego i konstytucjonalnego porozumienia w Iraku, które upoważniło rząd Regionu Kurdystanu do prowadzenia badań i eksploatowania ropy na swoim terytorium. Przez dekady, ludność Kurdystanu w Iraku postrzegała naszą ropę jako wykorzystywaną do finansowania represji i fizycznej zagłady naszej ziemi. Teraz my kontrolujemy nasze własne zasoby, które będziemy użytkować dla korzyści ludu Regionu Kurdystanu i wszystkich Irakijczyków."

Iracka konstytucja, przyjęta 15 października 2005 roku, daje regionalnym rządom prawo do poszukiwania i wydobywania ropy z nowych pól (nie podlegających obecnie produkcji przemysłowej) na ich terytorium. Również jasno uznaje ważność kontraktów zawartych przez KRG od roku 1992, co obejmuje umowy o wspólnej produkcji taką, jak ta podpisana z DNO 25 lipca 2004 roku.