Artykuły

Łódź - ziemia obiecana

Agata Dzik

W dniach 6-7 czerwca 2006 r. na zaproszenie Studenckiego Koła Naukowego UN FRIENDS Wyższej Szkoły Studiów Międzynarodowych w Łodzi i Portalu Spraw Zagranicznych gościł w Łodzi Pan Ziyad Raoof - Pełnomocnik Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce.

Pierwszego dnia wizyty pan Ziyad Raoof odbył spotkanie ze studentami Wyższej Szkoły Studiów Międzynarodowych Pt. „Kurdystan – wczoraj, dziś, jutro”. Dyskusję poprzedziła projekcja filmu Pt. „Kurdistan. The Other Iraq.”, który okazał się być dużym zaskoczeniem dla studentów, ponieważ pokazał Kurdystan w sposób odbiegający od powszechnie panującej opinii budowanej na medialnych doniesieniach z Iraku. Studenci mieli okazję skonfrontować swoją akademicką wiedzę z wiedzą zaproszonego Gościa. Z sali padały pytania dotyczące niepodległości, sytuacji Kurdów poza Irakiem, udziału USA w odbudowie oraz obecnej sytuacji ekonomicznej i gospodarczej Kurdystanu.

Oprócz spotkań ze studentami pan Ziyad Raoof spotkał się również z rektorami Wyższej Szkoły Studiów Międzynarodowych i Uniwersytetu Łódzkiego. Celem spotkań było nawiązanie współpracy między kurdyjskimi a łódzkimi ośrodkami naukowymi, które może w przyszłości zaowocują wymianami naukowców, utworzeniem lektoratów języka kurdyjskiego, a na pewno dadzą początek propagowaniu idei kurdyjskiej w łódzkim środowisku akademickim.

Wieczorem odbył się Salon Portalu Spraw Zagranicznych. W kameralnej atmosferze Klubu 97 pan Ziyad Raoof spotkał się z łódzkimi studentami. Motyw spotkania

miał charakter bardzo symboliczny, ponieważ Łódź stała się dawno temu ziemią obiecaną dla wielu ludzi tak samo jak dziś Kurdystan jest ziemią obiecaną dla setek tysięcy Kurdów. Dlatego tematem przewodnim dyskusji były marzenia i prozaizm życia mieszkańców Autonomii Kurdyjskiej.

Pan Ziyad Raoof mówił o prawnych umocowanych Kurdystanu, o obecnej sytuacji panującej w tej części Iraku. Goście poruszali tematy bezpieczeństwa, perspektywy utworzenia państwa kurdyjskiego, planów Rządu Regionalnego. Duże zainteresowanie wzbudzał temat odbudowy autonomii i możliwości współpracy gospodarczej i naukowej Polską. Nie obyło się bez pytań o międzynarodową politykę prowadzoną przez ONZ, USA w kwestii kurdyjskiej.

Pan Ziyad Raoof wywarł na wszystkich uczestnikach spotkania ogromne wrażenie, do tego stopnia, że ostatnie pytania dotyczyły możliwości wyjazdu do Kurdystanu.

Na zakończenie miłego wieczoru Pan Raoof obiecał łódzkim studentom swobodny dostęp do zbiorów Kurdyjskiego Centrum Informacji i Dokumentacji w Krakowie oraz pomoc w rozwijaniu i popularyzowaniu projektów związanych z tematyką kurdyjską w Łodzi.

Drugiego dnia wizyty Pan Raoof spotkał się z Marszałkiem Województwa Łódzkiego. Dyskutowano na temat możliwości współpracy łódzko – kurdyjskiej w dziedzinie gospodarczej i przemysłowej.

Wizytę zakończyły wzajemne deklaracje współpracy między Kurdystanem a Łodzią. Pobyt Pana Ziyada Raoofa w Łodzi był bardzo owocny, a przede wszystkim potrzebny gdyż uświadomił wielu osobą, że Polacy ciągle zbyt mało wiedzą o problemie kurdyjskim, a wiedza przekazywana przez środki masowego przekazu jest niewystarczająca i mało obiektywna. Dlatego mamy nadzieję, że dzięki temu wydarzeniu w Łodzi coraz częściej będzie głośno o Kurdach i Kurdystanie.