Artykuły

Lejla Zana z wizytą w południowym Kurdystanie

30/04/2006   kurdmedia.com

Lejla Zana spotkała się w minionym tygodniu z kurdyjskimi liderami Massudem Barzanim i Dżalalem Talabanim w północnym Iraku.

Była poseł tureckiego parlamentu z ramienia zlikwidowanej prokurdyjskiej Partii Demokracji (DEP) Lejla Zana spotkała się w piątek z irackim prezydentem Dżalalem Talabanim w północnym Iraku, gdzie przebywa z kilkunastodniową wizytą.

Rozpoczynając swoją podróż w poniedziałek, Zana już następnego dnia spotkała się W Salahaddin z prezydentem Autonomicznego Regionu Kurdystanu (ARK) Massudem Barzanim.

Lejla Zana odwiedziła Talabaniego w siedzibie Patriotycznej Unii Kurdystanu (PUK) w Sulejmaniji.

Jeden z tamtejszych kanałów telewizyjnych podał, że Zana liczy na pomoc Talabaniego w położeniu kresu aktom przemocy, do jakich ostatnio dochodzi w południowo-wschodniej Turcji.

Starcia pomiędzy tureckim wojskiem a znaną ze swej terrorystycznej działalności organizacją Partia Pracujących Kurdystanu (PKK) i miejscową ludnością kurdyjską wybuchły na nowo w zeszłych miesiącach. Walki te rozszerzyły się już nawet na Istambuł, pochłaniając w sumie 16 ofiar śmiertelnych.

Armie turecka i irańska przygotowują się obecnie do poważnej militarnej operacji przeciwko bojownikom PKK wzdłuż wspólnej granicy obu państw.