Artykuły

Kurdyjski Newroz 2710 w Polsce

29/03/2010 Redakcja 

Kurdowie w Polsce jak co roku obchodzili Newroz - Kurdyjski Nowy Roku - pod Krakowem we Dworze w Tomaszowicach. Uroczystość ta zorganizowana została przez Pełnomocnika Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce Ziyada Raoofa i Kurdyjskie Centrum Informacji i Dokumentacji w Krakowie.

Na uroczystość przybyło ponad 200 gości, w tym reprezentanci  władz polskich i zagranicznych m.in. Ambasador Iraku w Polsce, przedstawiciel władz Województwa Małopolskiego, liczni konsulowie generalni i honorowi, oraz przedstawiciele nauki, kultury, polscy dziennikarze a także polscy studenci i oczywiście wielu Kurdów mieszkających w Polsce.

Ceremonia rozpoczęła się od wysłuchania hymnów narodowych: kurdyjskiego i polskiego. Następnie pan Raoof przywitał wszystkich gości. W swoim przemówieniu podkreślił on ważne osiągnięcia Regionu Kurdystanu w przeciągu ostatnich kilku lat, zwłaszcza na polu wolności, demokracji i gospodarki. Podziękował polskim władzom za obecną współpracę z Rządem Regionalnym Kurdystanu zauważając, że w 2009 roku stosunki polsko-kurdyjskie zostały wzmocnione, szczególnie na poziomie politycznym i ekonomicznym. Jako przykład tej współpracy podał przygotowywaną umowę partnerską między Małopolską a Regionem Kurdystanu, która ma być niedługo podpisana oraz pomyślne uczestnictwo polskiej delegacji dyplomatyczno-biznesowej na 5-tych Międzynarodowych Targach w Erbilu, które jest planowane również w obecnym roku. Pan Raoof wyraził także satysfakcję ze współpracy naukowej między Polską a Kurdystanem informując, że już czterech kurdyjskich studentów obroniło doktorat na Uniwersytecie Jagiellońskim: dr Ali Yahya, dr Salah Raza Saeed, dr Abdulkarim Karim i dr Farhang Muhammad. Wkrótce swoją pracę dysertacyjną będzie także bronił Hevidar Mustafa Taha, a ponadto wielu innych Kurdów kontynuuje studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Na koniec Ziyad Raoof życzył wszystkich wszystkiego najlepszego i wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.

Następnie głos zabrał Ambasador Iraku w Polsce Dr Walid H. Shiltagh mówiąc, iż cieszy się, że Kurdowie i Arabowie mogą razem i w pokoju świętować Newroz. Później Pan Wojciech Kozak z Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego wyraził zadowolenie ze współpracy polsko-kurdyjskiej podkreślając, że już niebawem powinna zostać podpisana Deklaracja o Współpracy między Małopolską a Regionem Kurdystanu. Odczytał on też i wręczył list Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Nawary skierowany do Ziyada Raoofa. Z kolei w imieniu korpusu dyplomatycznego Mykhailo Brodovych, Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie, podziękował Ziyadowi Raoofowi za zaproszenie na obchody Newroz i życzył wszystkim Kurdom nadziei i wielu sukcesów w Nowym Roku. Następnie przemówił rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego Prof. Szczepan Biliński. Podkreślił on ważkość obecnej współpracy naukowej między Uniwersytetem Jagiellońskim a uniwersytetami Kurdystanu: Salahaddin, Sulejmanija i Dohuk. Również życzył on Kurdom szczęśliwego Nowego Roku i wszystkiego najlepszego z okazji Newroz. Później odczytano list, jaki do Ziyada Raoofa wysłał Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

Po tych przemówieniach rozpoczęła się część artystyczna spotkania. Kurdowie i Kurdyjki z wraz polskimi tancerkami zaprezentowali różne rodzaje tańców kurdyjskich. Ich występ został żywiołowo przyjęty przez publiczność. Następnie zebrani goście kosztowali wielu różnych potraw kurdyjskich i smakołyków przygotowanych specjalnie na tę uroczystość. Goście bawili się przy kurdyjskiej muzyce do późnej nocy. Jak co roku na Newrozie pod Krakowem bawiło się wielu Kurdów z Polski i Europy, w tym Ali Ghafour, najdłużej mieszkający w Polsce Kurd.