Artykuły

Irak boryka się z jarzmem problemów odziedziczonych po byłym reżimie - uważa prezydent Barzani

14/05/2006  Kurdmedia.com

Prezydent Massud Barzani mówi o sytuacji w Iraku w czasie swojej wizty w Kuwejcie.
Kuwejt (Kuna). Massud Barzani, prezydent Regionu Kurdystanu, powiedział w sobotę, że Irakijczycy odziedziczyli ciężki pakiet problemów pozostawiony przez byłego prezydenta Saddama Husajna, "ale to niedługo się skończy". Na konferencji prasowej z okazji swojej podróży do Kuwejtu Barzani wyraził optymizm, że w Iraku zapanuje stabilizacja, ponieważ większość ministrów formowanego właśnie rządu już wybrano i tylko kilka urzędów zostało do obsadzenia.

Barzani powiedział, że wierzy, iż utworzenie nowego rządu irackiego położy kres licznym trudnościom związanym z bezpieczeństwem kraju.

Barzani podkreślił, że bezpieczeństwo i stabilizacja Iraku leży w interesie krajów arabskich. Dodał, że Kuwejt szeroko popiera demokratyczny projekt polityczny w Iraku. "My współdzielimy wielkie cierpienia mieszkańców Kuwejtu, jakich doznali z ręki byłego irackiego reżimu Saddama Husajna".

Wypowiadając się w sprawie korzyści z zasobów naturalnych w Kurdystanie Barzani zaznaczył, że dochody będą dla wszystkich Irakijczyków.

Prezydent Barzani przybył do Kuwejtu w piątek na dwudniową oficjalną wizytę. Towarzyszy mu liczne grono kurdyjskich osobistości jak Fuad Hussein, Nosherwan Mustafa, Mesrur Barzani, Safin Dizayee, i Pekhshan Zangana.

Po powrocie z Kuwejtu Massud Barzani wybiera się z oficjalną wizytą do Chin, dokąd już otrzymał zaproszenie od ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej w Iraku.