Artykuły

Iracki premier chce umocnienia stosunków pomiędzy rządem regionalnym a federalnym

13/07/2006  www.krg.org

11 lipiec 2006, Erbil, Kurdystan-Irak (KRG). W czasie swojej dwudniowej wizyty w Regionie Kurdystanu iracki premier Nuri al-Maliki pochwalił "pozytywny i błyskotliwy" przykład regionalnego rządu Kurdystanu (KRG).
Podkreślił wagę pojednania narodowego i współpracy między wszystkimi społecznościami tak, aby wszyscy Irakijczycy mogli żyć w pokoju i prowadzić zamożne życie.

Premier al-Maliki potwierdził swoje zobowiązanie wobec konstytucji Iraku i zaznaczył, że kwestie dotyczące Kirkuku nie stanowią ani problemu, ani obsesji, i spodziewane jest, że zostaną aktywnie rozwiązane zgodnie z Artykułem 140.

Premiera al-Maliki przywitał prezydent Regionu Kurdystanu Masud Barzani, który przyrzekł współpracę w umacnianiu rządu federalnego na korzyść wszystkich obywateli Iraku. Premier al-Maliki został również przywitany przez przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego Kurdystanu, gdzie przemówił on do deputowanych.

Na wspólnej konferencji premier KRG Nechirvan Barzani serdecznie przywitał premiera Iraku Nuri al-Maliki w Regionie Kurdystanu i zaoferował pełne poparcie dla rządu federalnego. Premier Barzani powiedział, że zostaną uruchomione mechanizmy dla umocnienia regionalno-federalnych więzi. Delegacja KRG wkrótce przybędzie do Bagdadu, co ma nastąpić po założeniu tam biura reprezentacyjnego KRG.

Premierowi al-Malikiemu towarzyszyli wicepremier Barham Salih i inni ministrowie i urzędnicy rządu federalnego. Spotkał się on z wieloma ministrami i oficjałami KRG, jak również z przedstawicielami partii politycznych i organizacji społecznych.