Artykuły

Delegacja UE odwiedziła Region Kurdystanu

23/05/2006  krg.org

 

Erbil, Kurdystan - Irak. W czasie ostatniego weekendu Delegacja z Unii Europejskiej złożyła wizytę w Erbilu, aby pogratulować rządowi regionalnemu Kurdystanu (KRG) pomyślnego zjednoczenia i móc na własne oczy zobaczyć dzisiejszy Region Kurdystanu.
W delegacji, której przewodniczył specjalny wysłannik Austrii do Iraku Gudrun Harrer, znalazł się również zastępca brytyjskiego ambasadora w Iraku Robert Gibson. Austria sprawuje obecnie prezydencję w UE.

 

Goście z Europy spotkali się z członkami Zgromadzenia Narodowego Kurdystanu (KNA) i rządu regionalnego, m.in. z wiceprzewodniczącym KNA Kamalem Kirkuki, ministrem stanu Karimem Sindżari z ministerstwa spraw wewnętrznych i starszym doradcą premiera Falahem Bakir.

 

Rozmowy koncentrowały się na stosunkach pomiędzy KRG a rządem federalnym w Bagdadzie, na sprawach edukacji, programów rozwoju i metod, dzięki którym UE będzie mogła być szerzej obecna na tym obszarze.

 

Po spotkaniu z przedstawicielami rządu i zwiedzeniu głównych atrakcji Erbilu łącznie z miejscami turystycznymi i budowlanymi, delegacja nie ukrywała swych miłych wrażeń, jakie sprawił na nich Region Kurdystanu. Zastępca brytyjskiego ambasadora mówił o "prawdziwej serdeczności", jakiej tutaj doświadczył, i o tym, że powróci do Bagdadu z pozytywną oceną postępu dokonującego się tutaj w procesie demokratyzacji. Zwrócił też uwagę na ochronę praw grup mniejszościowych oraz polityczne i ekonomiczne dokonania Regionu Kurdystanu.