Artykuły

Brytyjski minister odwiedził Region Kurdystanu

10/07/2006  za: KRG.org.

Brytyjski minister stanu ds. Bliskiego Wschodu Dr Kim Howells odwiedził w piątek Region Kurdystanu w celu umocnienia związków z regionalnym rządem Kurdystanu (KRG).
Wyraził on swoje "duże zadowolenie z wizyty w tak wspaniałym kraju" i wyznał, że jest zachwycony pomysłami na przyszłość odnośnie energii i infrastruktury, jakie usłyszał od urzędników KRG.

Minister Howells powiedział, że popiera unormowanie kwestii Kirkuku w drodze wolnego, sprawiedliwego i przejrzystego referendum zgodnie z Artykułem 140 konstytucji Iraku.

Prezydent Barzani przywitał ministra Howellsa i wyraził wdzięczność dla niego i całego brytyjskiego narodu za wsparcie, które umożliwia rozwój demokracji w Regionie Kurdystanu.

Na wspólnej konferencji prasowej, premier KRG Nechirvan Barzani serdecznie przywitał brytyjskiego ministra w imieniu regionalnego rządu Kurdystanu i również wyraził uznanie dla brytyjskiego rządu za pomoc udzielaną przez ostatnie 14 lat.

Minister Howells odnotował, że uwaga świata pozostaje ograniczona wobec Iraku w tym "burzliwym i bardzo trudnym czasie, kiedy wiadomości donoszą przeważnie o przemocy i zniszczeniach". Podkreślił osiągnięcia władz Kurdystanu, zwłaszcza odnośnie starań, by uczynić iracką konstytucję "solidną i wykonalną całością". Powiedział, że jego rolą jest "pomóc wzmocnić konstytucję tak, aby mieszkańcy Iraku mogli urzeczywistnić swoje marzenia i aspiracje, i by życie w ich kraju stało się przyjemnością."

Po całym dniu spotkań również z zastępcą premiera KRG Omarem Fattahem i innymi członkami gabinetu i urzędnikami, Minister Howells zwiedził Erbil i okolice, w tym miejsca historyczne i nowopowstające budowle. Przybył również do Parku im. Sami Abdul Rahmana, by upamiętnić ofiary ataku terrorystycznego w Erbilu z dnia 1 lutego 2004 roku, w którym śmierć poniosło 117 osób.