"Nadzieja" - nowy film o tematyce kurdyjskiej

"Nadzieja" to tytuł najnowszego filmu fabularnego poruszającego tematykę kurdyjską. Powstał w wyniku szwedzko-kurdyjsko-niemiecko-norweskiej współpracy oraz przy wsparciu Rządu Regionalnego Kurdystanu.
"Nadzieja" ("Hope") jest historią dwóch młodych uchodźców kurdyjskich, którzy pozostawiają swoje domy i rodziny, zmuszeni szukać lepszego życia w Szwecji. Opowieść o tęsknocie i trudnościach bycia uchodźcą w obcym państwie jest opowiedziana z perspektywy dziecka. Film prezentuje realistyczny i żywy obraz skutków, jakie na dzieci i ich rodziny wywarła wojna. Przesłanie filmu jest jednak optymistyczne, stanowiąc pochwałę wytrwałości i odwagi w realizowaniu marzeń. Główny bohater bowiem, dzięki ciężkiej pracy i ambicji, osiąga sukcesy w skoku wzwyż.

Większość obsady stanowią kurdyjscy aktorzy, w tym Ali Abdulsalam, jako główny bohater Azad oraz Renas Gramici, jako jego starszy brat Tigris. W filmie grają także szwedzki aktor Peter Stormare oraz mistrzyni świata w skoku wzwyż Kajsa Bergqvist. Reżyserem jest, nominowany do Oskara w 2002 roku za film pt. "Elling", Norweg Petter Naess.

1 lutego 2007 roku odbył się pokaz przedpremierowy filmu, zorganizowany przez Nordyckie Przedstawicielstwo KRG w Sztokholmie. Wydarzenie poprowadził komik Özz Nujen, a wśród gości znalazł się Taha Barwary, Minister Młodzieży i Sportu KRG. W swoim przemówieniu zwracał uwagę na wagę sportu jako elementu edukacji oraz obiecał, że dołoży wszelkich starań, by umożliwić rozwój sportu w szkołach w Kurdystanie irackim.

Część z zysków z filmu zostanie przeznaczona na rzecz działającej w Sztokholmie organizacji pozarządowej Komak, która realizuje projekty edukacyjne w Kurdystanie irackim i walczy o przestrzeganie Praw Dziecka.


Linki:

www.komak.nu (Komak)
www.krg.org
www.zingofilm.se (producent filmu „Nadzieja”)


opr. AB