Sherko Bekes

Sherko Bekessyn Faiqa Bekesa, jest jednym z najbardziej znanych poetów kurdyjskich. Urodził się w 1940 roku w Sulejmaniji w południowym Kurdystanie. Kształcił się w Sulejmaniji i Bagdadzie, gdzie w 1968 roku opublikował pierwszy zbiór poematów.

Czytaj więcej...

Mehmed Uzun

Mehmet UzunMehmed Uzun , ur. w 1953 roku w miejscowości Siverek (Kurdystan turecki), od 1977 roku mieszka na emigracji w Szwecji. Jako pisarz zadebiutował w 1985 roku powieścią Tu (Ty). Językiem swojej twórczości obrał kurdyjski (dialekt kurmandżi), ponieważ, jak sam twierdzi, chciał opowiadać historie językiem swojego dzieciństwa, językiem, który na wiele lat utracił i do którego zdecydował się powrócić na obczyźnie.

 

Czytaj więcej...

Goran

Abdulla Goranurodził się w 1904 lub 1905 roku w Halabdży w południowym Kurdystanie, w rodzinie o pochodzeniu królewskim. Na początku lat dwudziestych studiował w "Szkole Nauk" w Kirkuku, ale po zamordowaniu jego starszego brata, opuścił szkołę, żeby zająć się rodziną. W latach 1923-37 pracował w przedszkolach w Halabdży i Hawarman. Podczas II wojny światowej pracował z kolei dla kurdyjskiej radiostacji w Jaffa (Palestyna), należącej do aliantów walczących z państwami faszystowskimi.

 

Czytaj więcej...

Ahmede Xane

Ahmede Xane  kurdyjski poetaAhmede Xane, największy poeta kurdyjski, żył w latach 1650-1707, w Cizire, w miasteczku leżącym w prowincji Mardin. Jest on autorem "Mem u Zin" (Mem i Zin), wspaniałej historii miłosnej, uważanej za epokowe dzieło literatury kurdyjskiej. Utwory Ehmede Xane są wyraźnym dowodem na istnienie literatury kurdyjskiej od dziesiątego wieku. Xani, jako uczestnik i świadek, opisywał siedemnastowieczne dzieje kurdyjskie. W jego twórczości patriotyzm oraz kurdyjska rzeczywistość mają niezwykle silny wydźwięk. W czasach gdy ludność regionu wyrzekając się własnego pochodzenia, w pełni angażowała się w konflikty religijne, opowiadając się po stronie bądź chrześcijan, bądź muzułmanów, tezy Xaniego na temat niezależnego Kurdystanu były jeszcze zbyt dalekosiężne. Istotnym do odnotowania faktem jest to, że Xani żył i tworzył na długo przed narodzinami współczesnego nacjonalizmu (kurdyjskiego).