Piękna i Bestia

Autor: Joanna Bocheńska

 

Stambuł

 

Mieszkam naprzeciw małego meczetu. W ciemnej przestrzeni piwnicznego pokoju pięć razy dziennie rozlega się przeciągłe nawoływanie. Głos muezina zmienia się, czasem jest zatrważająco ochrypły, to znów gładki i lżejszy, pochłania uliczne kroki, krzyki handlarzy, śmiechy dzieci. Na parę minut ciemna przestrzeń piwnicznego pokoju zastyga nagle niby przestraszone pisklę. Kurz w falującej smudze słonecznego światła zdaje się przenosić mnie w inną, niematerialną rzeczywistość. Wielogłosowe echo oddalonych meczetów działa niczym ścichająca na końcu filmu muzyka, wybudza nas w codzienność stopniowo i niepostrzeżenie.

 

Czytaj więcej...

Newroz znaczy Nowy Dzień

Autor: Anna Bielecka

Co roku, pierwszego dnia kalendarzowej wiosny wiele narodów Bliskiego i Dalekiego Wschodu, w tym Kurdowie, obchodzi swoje najradośniejsze święto Nowego Roku. Wtedy to, podczas przesilenia wiosennego, ludy irańskie patrzą z nadzieją ku nowemu dłuższemu dniu, kierując swe myśli ku nowej, lepszej przyszłości, zastanawiając się, co niesie nowy rok. W tradycji kurdyjskiej Newroz posiada szczególny, symboliczny wydźwięk, a związany jest z niegasnącą nadzieją na wolność, samostanowienie i szacunek wśród otaczających narodów. Uczucia te po raz kolejny zawitały w Grodzie Kraka, gdzie w dniach 18-21 marca 2006 mieliśmy okazję korzystać ze słynnej gościnności Kurdów i razem z nimi świętować nadejście Nowego Roku. Podczas tegorocznych uroczystości widoczna była zmiana, jaka nastąpiła na skutek tworzenia nowego federacyjnego Iraku. Pomiędzy Kurdami Irackimi a Irakijczykami zapanowała przyjaźń. Kurdowie z wszystkich krańców Kurdystanu, Polacy, Irakijczycy oraz przedstawiciele innych państw bawili się razem, celebrując życie i pokój.

Czytaj więcej...

Wolność kontra odpowiedzialność

Esej filozoficzny wokół karykatur Mahometa

Krzysztof Lalik

Przez Zachód i świat islamu przetaczają się jeszcze dyskusje wokół granic używania i obrony wolności słowa i wolności religijnej. I niechaj trwają, prowadząc do wniosków, które pomogą obu stronom spojrzeć na siebie trzeźwo, z dystansem i rozsądkiem. Cała sprawa nabrała oprócz podtestu ideologiczno-religijnego, także polityczny, ale w poniższym eseju skupię się głównie na tym pierwszym wymiarze.

Czytaj więcej...