LAYLA ZANA

Agnieszka Balicka


Urodziła się w Diyarbakir w 1961 roku. W 1976 poślubiła Mehdiego Zanę, którego żoną jest do dzisiaj. Mają dwoje dzieci - Ronaya i Ruken.

Czytaj więcej...

Leyla Zana - Symbol pokojowej walki o prawa Kurdów

Opracowała:
Anna Bielecka

Leyla Zana
Leyla Zana to pierwsza Kurdyjka wybrana do tureckiego Parlamentu, która otwarcie opowiedziała się za prawami mniejszości kurdyjskiej w Turcji. W 1991 roku, po złożeniu regulaminowej przysięgi parlamentarnej w języku tureckim, dodała po kurdyjsku: „Będę walczyć by Kurdowie i Turcy mogli żyć razem w demokratycznym społeczeństwie”. W tym momencie na ramieniu miała przepaskę z kurdyjską flagą. Za te słowa została skazana na 15 lat więzienia.

Czytaj więcej...

Profesor Leszek Dzięgiel - antropolog niezapomniany!

Autor: Maciej Kurcz
Prof. Leszek Dzięgiel 19 kwietnia 2006 roku upływa pierwsza rocznica śmierci prof. dr hab. Leszka Dzięgla – wybitnego człowieka nauki, etnologa-etnografa, przez lata związanego z Uniwersytetem Ja-giellońskim oraz wydawnictwem „Arcana”.
Jego kariera naukowa nie należała do łatwych i sama w sobie jest godna uwagi. Nie będę jednak jej tutaj omawiał, już choćby dlatego, iż była prezentowana w kilku, pośmiertnie wy-danych opracowaniach na temat życia Profesora. Skoncentruję się raczej na Jego dorobku naukowym i dyscyplinie, jaką uprawiał - etnografii.