Zaproszenie na spotkanie "Kurdystan iracki. Notatki z podróży"

Kurdyjskie Centrum Informacji i Dokumentacji
Pracownia Studiów Kurdyjskich IFO UJ
zapraszają na spotkanie z dr Joanną Bocheńską pt. "Kurdystan iracki. Notatki z podróży"
19 maja 2011 o godz. 14.45 w siedzibie Kurdyjskiego Centrum Informacji i Dokumentacji Rynek Główny 39/8 w Krakowie.

Historia należy nie tylko do zwycięzców

Wskrzeszanie przeszłości w twórczości kurdyjskiego pisarza Mehmeda Uzuna.

W swoim szkicu Pamięć ; zapomnienie ; historia, Paul Ricoeur, nawiązując do filozoficznej semantyki niemieckiego badacza Reinera Koselleck, podkreśla dialektyczną łączność ;przestrzeni doświadczenia; i ;horyzontu oczekiwań; w odniesieniu do zagadnienia przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, i ich roli w kształtowaniu ludzkiej, zwłaszcza narodowej tożsamości. W tym układzie niezwykle ważne znaczenie zostaje przypisane związkom pamięci i historii:

Czytaj więcej...

Nikt nie rozumie perskich kotów - recenzja filmu


Nikt nie rozumie perskich kotówChyba nie sposób nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że Bahman Ghobadi jest najbardziej znanym na świecie reżyserem kurdyjskiego pochodzenia. Często to właśnie trudne losy Kurdów, a także ich wyjątkowa kultura są głównymi tematami jego filmów. Na tym tle Nikt nie rozumie perskich kotów bardzo różni się od dotychczasowego dorobku Ghobadiego. Film opowiada bowiem o muzycznej scenie undergroundowej Iranu.

 

 

Czytaj więcej...

Kompromis Turcja-PKK?

28/10/2009  dr Joanna Bocheńska 

Do bezprecedensowego wydarzenia doszło pod koniec października w Turcji w ramach prób rozwiązania konfliktu turecko - kurdyjskiego. Partyzanci z ugrupowania PKK,  z obozu na górze Qandîl i z obozu Mahmur w liczbie 34 osób zeszli z gór i przekraczając granicę iracko-turecką nieopodal miejscowości Şırnak oddali się w ręce tureckiego wymiaru sprawiedliwości, by w ciągu kilkunastu godzin zostać wypuszczonymi na wolność. Turecki rząd szacuje, że w najbliższym czasie z gór zejdzie dalszych 150 osób.

Czytaj więcej...

Co o sobie nawzajem sądzą Turcy i Kurdowie?

18/09/2009  dr Joanna Bocheńska

Jedna z sondażowych agencji w Turcji, firma Pollmark przeprowadziła niedawno ciekawą i dość wyczerpującą ankietę zatytułowaną "Rozumienie problemu kurdyjskiego", na temat relacji łączących Kurdów i Turków. Pod uwagę wzięto związki rodzinne, przyjacielskie i relacje w pracy, badając jednocześnie opinię jednych o drugich.

Czytaj więcej...

SACROFILM - festiwal filmowy i dialog między kulturami i religiami

01/29/2009  dr Joanna Bocheńśka

 

21 stycznia 2009 miałam okazję gościć na 14 edycji Festiwalu Filmu Religijnego Sacrofilm w Zamościu. Zostałam zaproszona do wygłoszenia krótkiego wprowadzenia do dwóch prezentowanych tam kurdyjskich filmów Półksiężyc Bahmana Qubadiego i Kobiety z Góry Ararat w reżyserii Erwanna Brianda. Impreza ta po raz kolejny uświadomiła mi, że wartościowe spotkanie i działanie z pasją charakteryzuje dziś w Polsce bynajmniej nie tylko kulturalne metropolie, ale także, a może przede wszystkim mniejsze miejscowości.

Czytaj więcej...

Profesor Leszek Dzięgiel - listy z Kurdystanu irackiego. Fragmenty korespondencji z lat 1977-1980

12/31/2008  Redakcja
 
Prof. Leszek Dzięgiel17 grudnia 2008 roku w siedzibie Kurdyjskiego Centrum Informacji i Dokumentacji w Krakowie odbyło się niezwykłe spotkanie poświęcone pamięci Profesora Leszka Dzięgla, pierwszego wybitnego polskiego kurdologa, autora fundamentalnej w polskiej literaturze przedmiotu pracy "Węzeł kurdyjski" (1992). Gośćmi spotkania, zorganizowanego w ramach comiesięcznego cyklu "Szewbuherk - wieczory z kulturą kurdyjską", byli pani Elżbieta Dzięgiel, żona zmarłego trzy lata temu Profesora, oraz dr Maciej Kurcz z Katedry Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, jego ostatni doktorant.

Czytaj więcej...